Hoppa till sidans innehåll

Staryszak vann Pribina Cup

28 APR 2011 23:39
Årets tävling samlade 153 tävlande i fyra klasser de fick ut 5/6 av 7 möjliga. Staryszak den yngre vann öppna klassen.
  • Skapad: 28 APR 2011 23:39

Vi följer med Karol upp i luften, en gammal hälsning väl värd en repris.

 

Slutresultat av Pribina Cup 2011:

Klubbklass

1. Roman Mrácek CZE 3398

2. Ian MacArthur GBR 3356

3. Boris Žorž SVN 3272

 

15-meter

1. Christophe Ruch FRA 3395

2. Christophe Cousseau FRA 3377

3. Franz Poch DEU 3317

 

2-sits

1. Antti Lehto FIN 4085

2. Allan D Tribe GBR 3810

3. Andre Weidlich DEU 3671

 

Öppna klasen

1. Karol Staryszak POL 3403

2. Zdzislaw Bednarczuk POL 3221

3. Ondrej Dupal CZE 3133

 

Tävlingens hemsida: http://www.pribinacup.sk/2011/ 

Skribent: Kjell Folkesson

 


Kontoret på Ålleberg
Segelflyget
Box 750
521 22 Falköping
Tel: 0515-371 51

Generella frågor kan e-postas
This is a mailto link

RST-online

 

Svenska mästare 2019

Öppen klass

Jim Acketoft & Willhelm Wendt.
Ljungbyheds FK
EB29DR


18-meter

Peter Cutting.
Malmö SFK
ASG29E


Racing

Ronny Lindell.
Landskrona FK
Discus 2T


Klubbklass

Per Carlin.
Arboga FK
LS1f


20-meter tvåsits

Börje Gustavsson & Oskar Gustavsson.
Borås SFK
DG1000S


Junior SM

Dennis Jensen.
Norra Upplands FK
LS-7WL


Segelflygkombination (RST totalt)

Jan-Ola Nord.
Lidköpings FK


Höjd-SM

Jan-Ola Nord.
Lidköpings FK


Distans-SM

Gunnar Axelsson
Feringe SFK


Hastighet-SM

Jan-Ola Nordh
Lidköpings FK


Ungdoms-SM

Amar Hadziagovic
Uppsala FK


Segelflygallsvenskan

Lidköpings FK
I laget Jan-Ola Nordh, Jan Andersson, Thomas Pyls, Torbjörn Hägnander, Börje Ragnarsson, Thomas Olsson


Lag-SM

Uppsala FK
I laget Amar Hadziagovic, Börje Eriksson, Bo Haven, Magnus Hyllander, Hans Larsson, Peter Johansson, Tor Widman, Johan Rasmussen


Postadress:
Svenska Segelflygförbundet
Box 750
521 22 Falköping

Besöksadress:
Segelflygskolan Ålleberg
521 91 Falköping

Kontakt:
Tel: +4651537151
E-post: This is a mailto link

Se all info