Hoppa till sidans innehåll

Stora Grabbars och Tjejers Märke


Se artikel 746 i Segelflyghandboken för kriterier

1 Pelle Persson  
2 Billy Nilsson  
3 Irve Silesmo  
4 Göran Ax  
5 Göran Andersson 1974
6 Lisbeth Wennerström 1974
7 Gunnar Karlsson 1976
8 Bengt Göök 1979
9 Åke Pettersson 1979
10 Sture Rodling 1981
11 Teresa Toivonen-Renner 1982
12 Bert Persson 1982
13 Boel Svensson 1982
14 Mats Olsson 1983
15 Göran Bucht 1984
16 Curt-Olle Ottosson 1984
17 Magnus Kjällström 1988
18 Jan-Ola Nordh 1993
19 Torbjörn Hägnander 1996
20 Anders Blom 1996
21 Gunilla Lundström-Lindell 1996
22 Jesper Engström 1997
23 Anders Olsson 2000
24 Walter Hansson 2002
25 Lars Olsson 2004
26 Ronny Lindell 2004
27 Glenn Lövgren 2004
28 Börje Gustavsson 2004
29 Börje Eriksson 2006
30 Mikael Engström 2006
31 Ronny Eriksson 2006
32 Pekka Havbrandt 2009
33 Johan Gustafsson 2010
34 Richard Swanström 2011
35 Daniel Ahlin 2011
36 Simon Landqvist 2012
37 Claes Andersson 2012
38 Tonny Olsson 2014
39 Per Carlin 2016
40 Sebastian Jansson 2016
41 Hans Larsson 2017
42 Jim Acketoft 2017
43 Gustav Salminen 2017
     
     
     
     
     
     
     
Uppdaterad: 14 AUG 2018 11:40

 

Kontoret i Stockholm
Segelflyget c/o EAA Sverige
Hägerstalund
164 74 Kista
Tel: 0515-371 56
Fax: 08-751 98 16

Kontoret på Ålleberg
Segelflyget
Box 750
521 22 Falköping
Tel: 0515-371 51

Generella frågor kan e-postas
This is a mailto link

RST-online

 

Svenska mästare 2018

          

Öppen klass

Gunnar Karlsson
Örebro Segelflygklubb
Ventus 2cxaj


18-meter

Börje Eriksson
Segelflygarna Uppsala FK
Ventus 3T


Racing

Ronny Lindell,
Landskrona FK
Discus 2T


Klubbklass

Oliver Andersson,
Borås Segelflygklubb,
LS1f


20-meter tvåsits

Hans Larsson
Segelflygarna Uppsala FK
Duo Discus XLT


Segelflygkombination (RST totalt)

Jan-Ola Nord,
Lidköpings FK


Höjd

Bengt Aronsson,
Falbygdens FK


Distans

Jan-Ola Nordh
Lidköpings FK


Hastighet

Jan-Ola Nordh
Lidköpings FK


Ungdoms-SM

Jim Vesavuori,
Borås SFK


Segelflygallsvenskan

Borås SFK
I laget Oliver Andersson, Leo Lundgren, Hans Folkesson, Ulf Hansson, Benjamin Säll, Kjell Folkesson, David Gustavsson och Börje Gustavsson.


Lag-SM

Borås SFK
I laget Oliver Andersson, Jim Vesavuori, Hans Folkesson, Benjamin Säll, Kjell Folkesson och Börje Gustavsson.


Postadress:
Svenska Segelflygförbundet
Box 750
521 22 Falköping

Besöksadress:
Segelflygskolan Ålleberg
521 91 Falköping

Kontakt:
Tel: +4651537151, +4651537156
Fax: 087519816
E-post: This is a mailto link

Se all info