Hoppa till sidans innehåll

Stora Grabbars och Tjejers Märke


Se artikel 746 i Segelflyghandboken för kriterier

1 Pelle Persson  
2 Billy Nilsson  
3 Irve Silesmo  
4 Göran Ax  
5 Göran Andersson 1974
6 Lisbeth Wennerström 1974
7 Gunnar Karlsson 1976
8 Bengt Göök 1979
9 Åke Pettersson 1979
10 Sture Rodling 1981
11 Teresa Toivonen-Renner 1982
12 Bert Persson 1982
13 Boel Svensson 1982
14 Mats Olsson 1983
15 Göran Bucht 1984
16 Curt-Olle Ottosson 1984
17 Magnus Kjällström 1988
18 Jan-Ola Nordh 1993
19 Torbjörn Hägnander 1996
20 Anders Blom 1996
21 Gunilla Lundström-Lindell 1996
22 Jesper Engström 1997
23 Anders Olsson 2000
24 Walter Hansson 2002
25 Lars Olsson 2004
26 Ronny Lindell 2004
27 Glenn Lövgren 2004
28 Börje Gustavsson 2004
29 Börje Eriksson 2006
30 Mikael Engström 2006
31 Ronny Eriksson 2006
32 Pekka Havbrandt 2009
33 Johan Gustafsson 2010
34 Richard Swanström 2011
35 Daniel Ahlin 2011
36 Simon Landqvist 2012
37 Claes Andersson 2012
38 Tonny Olsson 2014
39 Per Carlin 2016
40 Sebastian Jansson 2016
41 Hans Larsson 2017
42 Jim Acketoft 2017
43 Gustav Salminen 2017
     
     
     
     
     
     
     
Uppdaterad: 14 AUG 2018 11:40

 

Kontoret i Stockholm
Segelflyget c/o EAA Sverige
Hägerstalund
164 74 Kista
Tel: 0515-371 56
Fax: 08-751 98 16

Kontoret på Ålleberg
Segelflyget
Box 750
521 22 Falköping
Tel: 0515-371 51

Generella frågor kan e-postas
This is a mailto link

RST-online

 

Svenska mästare 2017

          

Öppen klass

Börje Eriksson
Segelflygarna Uppsala FK
Ventus 3T


18-meter

Börje Eriksson
Segelflygarna Uppsala FK
Ventus 3T


Racing

Jan-Ola Nordh,
Lidköpings FK
Discus 2T


Klubbklass

Per Carlin,
Arboga FK,
LS1


20-meter tvåsits

Hans Larsson & Magnus Blomberg
Segelflygarna Uppsala FK
Duo Discus XLT


Advanced Aerobatics

 


Sportsman Aerobatics

Erland Petersson,
Eskilstuna FK,


Segelflygkombination (RST totalt)

Jan-Ola Nord,
Lidköpings FK


Höjd

Lars-Göran Uhr,
Västerdalarnas FK


Distans

Jan-Ola Nordh
Lidköpings FK


Hastighet

Lars-Göran Uhr,
Västerdalarnas FK


Ungdoms-SM

Joakim Svanfeldt
Östra Sörmlands FK


Segelflygallsvenskan

Västerdalarnas FK
I laget Lars-Göran Uhr, Jari Niskanen, Johan Gustavsson, Kjell Dalsheim och Ola Andersson.


Lag-SM

Segelflygarna Uppsala FK
I laget Börje Eriksson, Hans Larsson, Bo Haven, Thomas Jobs, Johan Rasmussen, Peter Johansson och Peter Isacsson.


Postadress:
Svenska Segelflygförbundet
Box 750
521 22 Falköping

Besöksadress:
Segelflygskolan Ålleberg
521 91 Falköping

Kontakt:
Tel: +46 515-37151, +46 515-37156 Ann-Lis
Fax: 08-751 98 16
E-post: This is a mailto link

Se all info